İçeriğe geç

En İyi Savaş Filmleri

Tüm zamanların en eyi savaş filmlerinden seçmeler…

1- Bir Zamanlar Askerdik

Bir Zamanlar Askerdik, başrolünde Mel Gibson’ın oynadığı, yönetmenliğini Randall Wallace’in üstlendiği, Vietnam Savaşı’nı konu alan 2002 yapımı savaş filmidir. 25 Şubat 2002 ABD yapımı olan filmin bilet gişesi ise 115 milyon USD dir.

bir zamanlar askerdik - savaş filmleri

2 – Piyanist

Piyanist drama türünde, 2002 yılında çekilmiş, yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı, senaryosunu Ronald Harwood’ın, Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlattığı kitabın üzerine kurduğu Fransa-Almanya-Polonya ortak yapımı filmdir.

piyanist

3 – Iwo Jima’dan Mektuplar

Iwo Jima’dan Mektuplar yönetmen Clint Eastwood’un Flags of Our Fathers filmi ile aynı dönem içerisinde çektiği, II. Dünya Savaşı’nın önemli savaşlarından Iwo Jima Muharebesi’ni konu alan bir filmdir.

Iwo-Jima'dan-mektuplar---savaş-filmleri

4 – Stalingrad

Stalingrad, yönetmenliğini Fyodor Bondarchuk’un üstlendiği 2013 Rusya yapımı savaş filmidir. 2. Dünya Savaşı sırasında Kumandan Gromov komutasındaki bir grup Sovyet askeri, yeni bir görevle Volga Nehri yakınlarında farklı bir bölgeye gönderilirler. Rastladıkları Alman askerleri karşısında tutunamayan Sovyet askerlerinden geriye kalanlar, geri çekilerek sivillerin sığınak olarak kullanmakta olduğu bir binaya girerler. Daha sonra binayı ele geçirmeye çalışan Alman askerleriyle çatışma başlayacak, Alman askerlerine komuta eden Nazi subayı Hauptmann Kann (Thomas Kretschmann), sivillerin arasına bulunan Masha isimli genç bir Sovyet kızına aşık olacaktır.

Stalingrad - savaş filmleri

5 – Pearl Harbor

Pearl Harbor, 2001 yılı Hollywood yapımı bir sinema filmi. Başrolünde Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Alec Baldwin, Tom Sizemore, Cuba Gooding,Jr., Jennifer Garner ve Jon Voight oynamıştır.

Pearl Harbor savaş filmleri

6 – Kardeşlerin Savaşı

1950 yılında başlayan Kuzey ve Güney Kore arasındaki savaşın yapıldığı yerlerde kazı yapan bir araştırma ekibi, savaş alanında bulduğu bazı eşyalar vasıtası ile bay Jin Tae’ye ulaşmışlardır. Savaş sırasında kaybolan ağabeyinden bir iz olabileceği düşüncesiyle yola çıkan Jin Tae bir taraftan da geçmişe dalar. O yıllarda kendisi üniversite öğrencisi, ağabeyi ise ayakkabı tamirciliği yapmaktadır. Annesi ve ağabeyinin nişanlısı ile mutlu bir yaşantıları vardır. Ağabeyi tüm imkânlarını kardeşi ve ailesi için seferber etmiştir ve evlilik planları yapmaktadır. Ancak bu sırada komünist Kuzey Kore ile ülkeleri savaşa tutuşur. Jin Tae ve ailesi mülteci durumunda ülkenin iç kesimlerinde yaşayan ailelerinin yanına doğru yola çıkarlar. Yolculuk sırasında mola verdikleri bir sırada ordu tarafından iki kardeş silah altına alınır. Artık Jin Seok’un tek amacı vardır. Savaşta üstün başarı göstermek ve kardeşini ailesinin yanına göndermek… (Sinemalar)

Kardeşlerin savaşı - Taegukgi hwinalrimyeo

7 – Fury

Fury, David Ayer tarafından yazılan ve yönetilen 2014 yapımı Amerikan savaş filmidir. Filmin başrollerini Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña ve Jon Bernthal paylaşmaktadır. 24 Ekim 2014 tarihinde Türkiye’de vizyona girmiştir.

Fury---savaş-filmleri

8 – Apocalypse Now – Kıyamet

Apocalypse Now, Vietnam Savaşı sırasında geçen, 1979 yapımı Amerikan savaş filmi. Film, Joseph Conrad’ın Heart of Darkness isimli romanının uyarlamasıdır.

Apocalypse-Now-Kıyamet---savaş-filmleri

9 – Schindler’in Listesi

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

Schindler'in Listesi

10 – Come and See – Gel ve Gör

Gel ve gör, bir 1985 SSCB yapımı Elem Klimov filmidir. Ales Adamoviç’in “Kathyn’in Öyküsü” kitabından uyarlanan film.

Come and See gel ve gör savaş filmi

11 – Full Metal Jacket

Full Metal Jacket, Stanley Kubrick’in hem yönetmenliğini, hem yapımcılığını hem de senaristliğini üstlendiği 1987 yapımı film.

Full-Metal-Jacket

12 – Harp Esirleri

Harp Esirleri 1937 Fransa yapımı dramatik savaş filmidir. Özgün adı La Grande Illusion dır.

Senaryosunu Jean Renoir ve Charles Spaak ‘ın birlikte yazdıkları filmi Jean Renoir yönetmiş, önemli rollerinde Jean Gabin, Erich von Stroheim ve Pierre Fresnay oynamışlardır. Filmin isminin anlamı Büyük Aldanış ‘tır. Türkiye ‘de sinemalarda “Harp Esirleri” adı ile gösterilmiş, hatta 1967 yılında Bilgi Yayınevi’nden çıkan senaryo kitabı da bu adla yayınlanmıştı.

Harp Esirleri

13 – Zafer Yolları

Zafer Yolları, Humphrey Cobb’un Paths of Glory adlı romanından 1957 yılında uyarlanan siyah beyaz bir Stanley Kubrick savaş filmi.

Zafer-Yolları

14 – İnce Kırmızı Hat

İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line) 1998 yapımlı James Jones’in eserinden yola çıkarak çekilmiş, Terrence Malick’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği, kadrosunda Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, Nick Nolte, John Cusack gibi ünlü isimleri kadrosunda barındıran ve müziklerini Hans Zimmer’in hazırladığı II. Dünya Savaşı sırasında bir grup askerin stres dolu dakikalarını ve savaş sırası ve sonrasında yaşadıklarını anlatan dramatik bir savaş sinema filmidir.

İnce-Kırmızı-Hat

15 – Platoon – Müfreze

Müfreze, yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği, 1986 yapımı, Akademi Ödülü sahibi 1986 yılı yapımı ABD yapımı dramatik savaş filmidir.

Müfreze

16 – Kwai Köprüsü

Kwai Köprüsü, 1957 ABD yapımı film. ‘Hindistan’a Bir Geçit’, Arabistanlı Lawrence, Doktor Jivago ve Oliver Twist’in de yönetmeni olan David Lean, bu öyküyle sinema tarihinin kilometre taşlarından birine imza atmıştı

Kwai-Köprüsü

17 – Büyük Firar

Büyük Firar, 1963 yapımı bir ABD filmi. IMDb İnternet sitesi en iyi 250 film sıralamasında 99. sıradadır. Paul Brickhill’ın aynı adlı kitabından James Clavell tarafından senaryosu yazılmıştır.

büyük-firar

18 – Das Boot – Denizaltı

Das Boot, 1979 yılında çekilerek 1981 yılında vizyona giren, II. Dünya Savaşı’nda U-96 adlı tip 7 sınıfı Alman U-boot mürettebatın konu alan epik savaş filmi. Propaganda unsuru taşımaz.

denizalti

19 – Soysuzlar Çetesi

Soysuzlar Çetesi (İngilizce: Inglourious Basterds), Quentin Tarantino’nun yazdığı ve yönettiği 2009 yapımı film. Tarantino, İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen filmin ismi için, İtalyan asıllı yönetmen Enzo Girolami Castellari’nin 1978 yapımı olan filmi Quel Maledetto Treno Blindato’dan ilham aldı. Filmde, Brad Pitt (Teğmen Aldo Raine), Christoph Waltz (Albay Hans Landa), Diane Kruger (Bridget von Hammersmark), Mike Myers (General Ed Fenech), Samuel L. Jackson (Anlatıcı) gibi isimler oynadı.

soysuzlar-çetesi

20 – Avcı

Avcı, yönetmenliğini Michael Cimino’nun yaptığı 1978 ABD yapımı sinema filmi. Film, bir grup Rus kökenli Amerikalı çelik işçisinin ve ailelerinin hayatını anlatmaktadır.

avci

21 – Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan’ı Kurtarmak, Steven Spielberg tarafından yönetilerek, Robert Rodat tarafından yazılan, II. Dünya Savaşı konulu bir savaş filmi.

Er-Ryan'ı-Kurtarmak

22 – Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Erich Maria Remarque’nın yazdığı, savaşın korkunçluğunu ve anlamsızlığını ele alan bir romandır.

Batı-Cephesinde-Yeni-Bir-Şey-Yok

23 – Çöküş

Çöküş, 1945 yılı Nazi Almanyası’nda Adolf Hitler’in son günlerini ve Berlin’in düşüşünü anlatan 2004 yapımı Almanya filmidir.

Çöküş

24 – Hotel Rwanda

Hotel Ruanda, Ruanda Soykırımını konu alan, dram türü bir filmdir. 2004 tarihli filmin yönetmeni Terry George’dir. Kanadalı, İngiliz, İtalyan ve Güney Afrikalı firmaların ortak yapımı olan filmin başrol oyuncusu Don Cheadle’dir.

25 – Ölümcül Tuzak

Ölümcül Tuzak 2009 ABD yapımı gerilim filmidir. Kathryn Bigelow’un yönettiği film 2009’un en fazla övülen filmlerinden biri oldu ve birçok festival, organizasyon ve gruptan ödüller kazandı.

Ölümcül-Tuzak

Kategori:Muzik / Sinema

3 Yorum

 1. ERCAN ERCAN

  bir filmi daha koymalısınız, dokuz bölümlük “kardeşler takımı” bence savaşı tam anlatan bir filmdir, belki dokuz bölümlük bir dizi fakat en iyi filmdir, birinci bölüm belki pek sarmaz ama diğer bölümler harika, Sıralama yapar isek ilk sıraya “kardeşler takımı”nı koyarım, sonra “er raynı kurtarmak”, ve ardından “bir zamanlar askerdik” ,”batı cephesinde yeni bir şey yok”…

 2. Yunus H. Yunus H.

  Piyanisti hep merak etmişimdir bir türlüde izleyememişimdir. Sıkılacağımı düşündüğümden. Çok öneren oldu hala kararsızım.

  • Orhan TEKTEN Orhan TEKTEN

   Şu kadar söyleyeyim; Sinema severler ikiye ayrılır. Piyanist izlemiş olanlar ve izlememiş olanlar. Kesinlikle izlenmesi gerekenler listesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir