İçeriğe geç

Facebook Sayfa Paylaşımlarım Neden Az Kişiye Ulaşıyor?

Facebook sayfanızı 20 bin kişinin beğenmesi, Facebook paylaşımlarınızı da 20 bin kişinin göreceği anlamına gelmiyor. Hatta 10 bin kişinin göreceği anlamına da gelmiyor.

Artık Facebook’ta yüzbinlerce (Tr) sayfa var. Dolayısıyla sayfa gönderisi takipçilere gösterilmeden ilgi-alaka, popülerlik ve kalite filtresinden geçiyor. (Sosyal Medya uzmanları bunu algoritma olarak ele alır ve çalışmaları her zaman güncel Facebook Algoritmalarına göre hazırlar.)

Biz şu an algoritmalarla vs ilgilenmeyeceğiz. Sadece en anlaşılır ve en basit mantıklara olaya bakmaya çalışacağız…

Gönderiler öncelikle ilgi-alaka durumuna göre gösterilir. Yani sayfanızı beğenen bir kullanıcının aynı zamanda hedef kitlenizde olması gerekiyor. Facebook, kullanıcılara kişiselleştirilebilir bir haber kaynağı sunuyor. Sayfanızı beğenen kişilerin aynı zamanda hedef kitlenize dahil olabilmesi için en basit yoluyla birkaç gönderiniz ile etkileşime geçmiş olması gerekiyor. Örneğin birkaç paylaşımınıza yorum yapmış birkaçını da beğenmiş olması o kişinin otomatik olarak hedef kitlenize dahil olmasını sağlıyor. Böylece daha sonraki paylaşımlarınız bu kişinin haber kaynağında öncelikli olacaktır.

Facebook Sayfa Gönderilerinin Daha Fazla Kişiye Ulaşması İçin Ne Yapabilirim?

Sayfanızın etkileşimi arttırmak için yapabileceğiniz basit bazı ipuçları var…

A-) Organik ziyaretçiden yana olun. Kesinlikle ziyaretçi satın almayın… Facebook tahmin ettiğimizden daha akıllı. İllegal olarak aldığınız ziyaretçiler sadece sayfanızı beğenen kişinin sayısını kabarık gösterir. Bu kişilere gönderilerinizin ulaşma ihtimali çok düşüktür. Veya yoktur. Aynı zamanda sayfanız dışlanabilir.

B-) Sayfanızı beğenen kişilerin ağırlıklı olarak günün hangi saatinde online olduklarını öğrenin ve gönderileri o saatlerde yapmaya çalışın. Bu genellikle akşam saatleridir. Sayfanızı beğenen kişilerin en fazla hangi saatlerde online olduklarını öğrenmek için sayfanız açık iken İstatistikler menüsüne tıklayarak Gönderiler sekmesine göz atınız.

Grafikte oldukça detayı bilgiler bulacaksınız. Aşağıdaki test sayfamızın trafiğinin saat 20:00 – 22:00 arası daha yüksek olduğunu görüyoruz.

facebook ta çevrim içi olan takipçiler

C-) Gönderilerde uzun yazılar pek sevilmez. Siz her ne kadar bir konuyu detaylıca açıklamaya çalışsanız da Facebook bu durumdan rahatsız olur ve bu gönderiyi arkaplana atar.

Resimler, fotoğraflar daha çok sevilir ve gönderilerde ilk öncelik sahiplerinden biri olurlar. Bununda kendi arasında öncelik değerleri var aslında.

Örneğin;
Bir adet resim ile yapılan gönderi 100 kişiye ulaşıyorsa, resme 80 karakteri geçmeyecek bir açıklama eklediğinizde 150 kişiye ulaşacaktır.

Bir adet resim yerine birden fazla resim kullandığınızda ve yine açıklama eklediğinizde bu gönderi 200 kişiye ulaşacaktır.

Paylaştığınız resimlerin üzerinde kalabalık yazı olursa eğer o zaman bu gönderiniz 75 kişiye ulaşacaktır. Hatta üzerinde fazla yazı olan resimler ile reklam vermeniz bile pek mümkün değil. Bu analizi yapabilmeniz için Facebook’un bir aracı da mevcut: https://fb/ads/tools/text_overla

Yaptığınız gönderi eğer bir site bağlantı ise yine önceliği düşük bir gönderi olacaktır ve 75 kişiye ulaşacaktır. (Sadece link paylaşmayın, Facebook gönderisini bir konu gibi dizayn etmeye çalışın. Ör: Bir adet cümle, iki üç adet resim ve daha sonra cümlenin alt satırına konunun linkini ekleyebilirsiniz.)

Bu sayıları daha anlaşılır olabilmek için rastgele verdim. İstatistikler + Gönderiler ve Gönderi Türleri sekmesinden bununla ilgili grafiğe de ulaşabilirsiniz.

D-) Gönderilerde; beğen, yorum yap, tıkla gibi kullanıcıları kaçıracak isteklerde bulunmayın. Unutmayın kullanıcı bir süre sayfanız ile etkileşimde bulunmadığında artık diğer gönderilerinizi de daha az görecektir.

E-) Belli bir hizmet, marka veya ürün sayfası kullanıyorsanız sürekli işinizle ilgili paylaşımlar yapmayın. Daha güncel ve genel olmaya çalışın. Arada bir (belli aralıklarla) hizmetiniz ile ilgili gönderiler paylaşın. Sürekli hizmetiniz ile ilgili içerik paylaştığınız zaman etkileşim doğal olarak sadece o hizmetle ilgilenen tarafından olacaktır ve organik hedef kitlenizi arttıramayacaksınız böylece.

F-) Bazı önerilerde sık sık paylaşım yaparsanız gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşacağı belirtilir. Buna pek katılmıyor hatta yanlış bilgi de diyebilirim. Facebook haber kaynağı algoritmasında bir kullanıcıya aynı sayfadan sık sık gönderi göstermesi tanımlanmamıştır. Bugünkü Facebook kullanıcı sayısına göre bu mümkün de değildir. Seçtiğiniz bazı sayfaları Başta Göster olarak işaretlediğiniz halde bile sık sık gönderi yaptığında haber kaynağımızda atlamaların yaptığını görüyoruz.

Gönderi saatlerine dikkat ederek günde 1-2 kez paylaşım yapmanız da yeterli olur.

G-) Organik hedef kitle yakalayabilmeniz için paylaşımlarınızın büyük bir çoğunluğunun genel ve güncel olması gerektiğini söylemiştim. Bu genel gönderileri oluştururken Twitter’dan yardım alabilirsiniz. Twitter’da ki gündem kısmında bulunan ve sayfanıza aykırı düşmeyecek Hashtagleri değerlendirebilirsiniz.

I-) Sitenizden bağlantıyı (konu linkini) görseliyle çekip bir paylaşım yapacaksanız konuyla alakasız başlık ve alakasız kapak görseli kullanmayın. Yani sitedeki ilgili yazı basittir, zayıftır ama siz tıklansın diye ilgisiz bir kapak resmi ve başlık kullanırsanız Facebook kullanıcısı “Gönderiyi Gizle + …..sayfasından daha az gönderi gör” ibaresine tıklayabilir. Bu durum sayfanızın gerilemesine neden olacaktır.

Ben genellikle haber sitelerinin gönderilerine bunu yapıyorum. Tıklansın diye çok ilgi çekici resim gönderisi ekliyorlar Facebook gönderilerine, fakat tıklayıp haber sitesine geçiş yaptığın zaman aslında Facebook gönderilerindeki ne kapak resmiyle ilgisi var haberin nede resim ile.

J-) Takipçilerinizden yorum alma şansınız varsa değerlendirin. Yorumlar sayfa gönderisinde oldukça kıymetlidir. Örneğin bazı resimli gönderilerinize küçük sorular ekleyin ve cevaplar, öneriler almaya çalışın. Takipçilerinizin fikirlerinin önemli olduğunu göstermeye çalışın.

Gönderilere yorum aldığınız zaman sadece sayfanızı beğenen kişi değil onun arkadaşları tarafından da hedef kitle elde etme şansınız artacaktır. Yorumların bu şekilde ekstra bir güzelliği var.

K-) Hizmet, ürün vb. tekli gönderi resimlerinizin ölçülerini de dikkat etmeniz size bir artı sağlayabilir. Facebook’un önerisi;

İnternet sitesi tıklamaları için: 1.200 x 900 piksel
Sayfa Gönderisiyle Etkileşim için: 1.200 x 900 piksel
Sayfa Beğenmeleri için: 1.200 x 444 piksel
Etkinlik Yanıtları için: 1.200 x 444 piksel
Teklif Alımları için: 1.200 x 628 piksel
Video Görüntülemeleri için: 1.200 x 675 piksel

Şu anki güncel ölçüler yukarıdaki gibidir. Ama özellikle dünya devi markaların gönderilerindeki resimlerin ölçülerini zaman zaman özellikle inceliyorum. Yukarıdakilerden farklı olarak genellikle 720×720 ve 900x900px gibi ölçülerde ağırlıklı olarak kullanılıyor. Yazı içerikli gönderilerde, özellikle mobil cihazlarda orantılı, tam ve keskin olarak görünüyor.

L-) Gönderi resimleri basit ve anlaşılır olmalı. İnsanlar Facebook haber kaynağında hızlıca ilerlemek ister. Bu yüzden karmaşık gelen görseller üzerinde durulmadan aşağıya inmeye devam edilir. Eğer akıllıca bir görsel kullanılırsa kişi ne kadar hızlı inerse insin görseli gördüğünde vermek istediğiniz mesajı hemen alacaktır.

Bununla ilgili iki örnek paylaşayım;

1- Oldukça kötü! Çok verimsiz bir gönderi görseli.

facebook gönderi resmi nasıl olmalı

2- Çok daha başarılı bir görsel. (Burada ikisini kıyaslamak yanlış olabilir, birisi haber görseli birisi reklam görseli. Anlatmak istediğim karmaşıklık durumu.)

facebook görsel

Bu içerik 4 Eylül 2016 tarihinde oluşturulmuştur. Güncelliğini halen / kısmen koruyor olabilir.

Kategori:Sosyal Medya

5 Yorum

 1. SERVET ARSLANER SERVET ARSLANER

  4930 Atkadaşım, 265 rakipçşm var. Gündeme Dair (Hayat Pahalılığı ve Devletin Zâfiyeti) ile ilgili bir paylaşım ve merhum B.Ecevit’in zamlarla ilgili konuşması videosunu koydum. Sadece 2 kişi beğendi.
  Facebook, sınırlandırmış olabilir mi ?

  • Facebook’ta gönderilerinizin az kişiye erişmesinin farklı nedenleri olabilir. Siyasetle ilgili içerikler özellikle daha düşük erişim alabilir çünkü Facebook, kullanıcıların “hoşgörüsüz, yanıltıcı veya saldırgan içeriklere” karşı daha hassas olduğu bir platformdur. Ancak, gönderilerinizin az erişim almasının başka faktörleri de vardır.

   Örneğin;

   * Algoritma ve Gönderi Sıralaması.
   * Gönderi Türü ve İçerik Kalitesi.
   ve en önemlisi aşağıdaki,
   * Etkileşim Düzeyi: Eğer gönderilerinizin altına yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar gelmiyorsa, algoritma gönderilerinizin daha az kişiye gösterilmesine neden olabilir.

 2. Yazınızı oldukça yararlı sitemde her gün saat 19:00 dan sonra hazırladığım teknoloji dünyasındaki önemli insanların sözleri otomatik olarak paylaşacağım. 2 ay boyunca hep19:00’da umarım bir geri dönüşünü alabilirim bu konuda facebook’dan. Güzel bir yazı çok teşekkür ederim. Emeğine sağlık. Bende umarım yakında senin aldığın gibi güzel yorumlar alabilrim 🙂

 3. Alper Ö. Alper Ö.

  Dediğinize göre öne çıkart aracını kullanarak yapılan yazılı ürün resimleride az kişiye ulaşılıyor sonuçta ben o gönderiye para ödüyorum. bu ne kadar doğru acaba?

 4. Esra B. Esra B.

  Detaylı açıklama için çok teşekkür ederim. Butik sayfamda işe yarayacağını düşünüyorum. 7000 e yakın kişi olsada paylaştıklarım 300 400 kişi tarafından görüldü yazıyor. Bazende 1000 kişi görebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir