İçeriğe geç

WordPress Jetpack Kullanmalı Mıyım?

Kullansan bir dert kullanmasan bir dert dedirten eklentilerden biridir. Automattic tarafından geliştirilmiş olması da ayrıca onu en iyilerden biri yapıyor.

Bu yazıyı okuduğunuza göre WordPress Jetpack hakkında az çok bilgi sahibisinizdir ve kullanıp kullanmamak arasında kalmışsınızdır.

WordPress Jetpack Kullanmanın Avantajları

Jetpack kullanıyorsanız ihtiyacınız olan bir çok eklentiyi tek pakette bulabilirsiniz. Aynı kategorideki rakip eklentilere göre çok daha güncel ve güçlü olur üstelik.

Paketteki en fazla işinize yarayacak, aynı zamanda en çok kullanılan eklentileri ise; Abonelik, Beğeni ikonları, Yazdığınız yazıların otomatik olarak dağıtılması, Mobil tema, Galeri, Photon, Site haritası, Yorum ve iletişim formudur.

WordPress Jetpack Kullanmanın Dezavantajları

Jetpack kullanıyorsanız maalesef siteniz %40 oranında daha yavaş çalışacaktır shared hosting kullandığınızı da hesaba katarsak. Özellikle ziyaretçiniz bol ise çok daha kısa sürede bu durumla karşılaşacaksınız.

Jetpack’ın en kötü yanlarından biri de yaklaşık 2000 adet dosya veya parçadan oluşmasıdır. Bunu Inodes olarak da bilirsiniz. Bu durum benim için ciddi anlamda sıkıntı oluşturuyor. Yaklaşık 150 adet blog da 300.000 gibi bir rakam çıkıyor. Bu durum Jetpack kullanmamam için başlı başına bir neden. Ziyaretçiniz çok ve MySQL inizi çökertmek istiyorsanız müthiş bir paket.

Jetpack cazip gelse de, kullanmamız gereken eklentileri harici olarak yüklememiz daha sağlıklı olacaktır. Tabii ki abartıp 9 – 10 tane de eklendi yüklememeliyiz farklı farklı. 🙂

Aşağıdaki raporlar ise Jetpack’dan önce ve sonra…

jetpack-var

jetpack-yok


Aşağıdaki bilgiler ise Jatpack ‘ın tanıtımıdır.

Jetpack WordPress sitelerini yönetmeyi size ziyaretçi istatistikleri ve güvenlik hizmetleri sunarak, görüntüleri hızlandırarak ve daha fazla ziyaretçi sağlayarak kolaylaştırıyor. Jetpack ücretsiz bir eklentidir.

Ziyaretçi Artışı ve İpuçları

Jetpack sitenize gelen ziyaretçi sayısını belirtir ve Benzer Yazılar, Duyuru, Geliştirilmiş Dağıtım ve Paylaşım gibi araçlarla daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlar.

Güvenlik

Jetpack deneme yanılma saldırılarına ve yetkisiz girişlere karşı sitenizi korur. Ayrıca sitenizi arıza süresi yönünden takip ediyor ve eklentilerinizi güncel tutuyoruz.

Görüntü Performansı

Jetpack görüntüleri global WordPress.com içerik teslim ağını kullanarak otomatik biçimde optimize eder ve hızlandırır. Bu sayede bant genişliği kullanımını düşürerek sunucu masraflarınızı azaltır.

Merkezi Yönetim

Jetpack ile birlikte WordPress.com’da merkezi bir panoya sahip olursunuz. Tüm siteleriniz için eklentileri ve menüleri yönetin, yazı yayımlayın ve ayrıntılı site istatistiklerini görün.

Kullanıcılarımızın çok sevdiği diğer birkaç şey

Jetpack sitenizi özelleştirmenize yardımcı olacak Özel CSS, İletişim Formları, Galeriler ve Karuseller, Bildirimler ve Abonelikler, Yapılandırılabilir Pencere Öğeleri ve çok daha fazlasını içerir.

Özel Destek

Size yardım etmeye hazır eksiksiz bir uzman ekibimiz var. Sorularınızı destek forumunda paylaşın ya da doğrudan bizimle iletişime geçin.

Jetpack’e Katkıda Bulunma

Jetpack açık kaynaklıdır. Topluluk katkılarını da aktif biçimde destekliyoruz: İster övgü, hata raporu, kod, ister bir fikir olsun, tüm katkılara kapılarımız sonuna kadar açık!Katkıda bulunma konusunda bilgi edinin ya da beta programımıza katılın.

Kategori:Web

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir