İçeriğe geç

Startsub Nedir Nasıl Çalışır?

Startsub yeni bir e-ticaret modeli. O kadar yeni ki müşteriler tarafından da pek anlaşılamıyor gördüğüm kadarıyla. 🙂

Startsub.com üzerinde faaliyet gösteren bu model, klasik e-ticaret sitelerinden çok farklı. Normal e-ticaret sitesinde kendi imkanlarınız ile bir e-ticaret sitesi kurarsınız, ürünlerinizi yüklersiniz ve satışa sunarsınız…

Startsub ise daha farklı olarak Abonelik e-ticaret modeli şeklinde hizmet veriyor. Yani sizin ürünlerinize veya sunduğunuz hizmetlere müşterileriniz aylık abone oluyor, daha sonra ürünlerinize abone olan müşteriye her ay düzenli olarak o ürünü gönderiyorsunuz. Bu ürünün ücreti de her ay müşteriden tahsil ediliyor. Tıpkı her ay fatura öder gibi müşterinizden ürün bedelini alıyorsunuz otomatik olarak.

Bu arada ürünlerinizi sergileyeceğiniz web sitesini Startsub hazırlıyor ve gerekli abonelik entegrasyonunu siteye kuruyor. Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

Örnekle açıklamak gerekirse:

Diyelim ki sizin bir aktar dükkanınız var ve şifalı bitkiler satıyorsunuz. Bu bitkileri de her ay düzenli olarak alan yada alacak olan müşterilerinizin olduğunuza inanıyorsunuz. Örneğin her ayın 15’in de müşteriniz Ali Bey Papatya çayı istiyor, Startsub destekli sitenizden Ali Bey papatya çayı paketine üye oluyor ve siz her ay düzenli olarak Ali Beye papatya çayını göndermeye başlıyorsunuz. Ali bey istediği zaman aboneliğini iptalde edebiliyor.

Startsub kurulum ve hizmet fiyatları ne kadar?

Firmanızda ve girişiminizde Startsub kullanmanız için önce Startsub.com üzerinden bir kurulum hizmeti almanız gerekiyor. Kurulum fiyatı 1.500 liradan başlıyor ve seçtiğiniz pakete göre değişiyor. Kurulumdan sonra ise her ay 99 liradan başlayan fiyatlarla ödeme yapmanız gerekiyor.

Evet yanlış duymadınız. Önce bin 500 liraya kurulum yaptırıyorsunuz. Kurulum sonrası hizmet alabilmeniz için ise her ay Startsub’a 99, 199 veya 299 lira ödeme yapmanız gerekiyor. Bunlara ek olarak servis sizden işlem başına %10 veya %8 gibi bir komisyon alıyor.

Gerçekten bol ödemeli bir hizmet. 🙂 Her ne kadar pazarlamakta zorlanılsa da, tanıtım her kitledeki esnafın anlayamayacağı şekilde olsa da umarım Türkiye’de bu girişim umduğu başarıyı elde eder.

Startsub Türkiye’de markalar tarafından tercih edilebilir mi?

Çok büyük markalar tarafından belki tercih edilebilir. Örneğin Çiçek Sepeti, ciceksepeti.com milyonlarca kişiye ulaşan bir firma olduğu için Startsub’ı kullanabilir ve kullanması mantıklı olabilir.

Çiçek Sepeti ayarında olmayan firmalar veya internetten bir şeyler satmak isteyen kişilerin tercih edebileceğini pek sanmıyorum. Normal esnaflar arasında bu hizmete olumlu bakanların oranının %20’yi geçeceğini sanmıyorum.

Müşteriler tarafından abonelik yöntemi tercih edilebilir mi?

Yine bireylerin bir ürüne abone olmak isteyebileceğini pek zannetmiyorum. Örneğin ben her ne kadar kahve, çiçek, çikolata vs hastası olsam da bir web sitesine “bana her ay bir kutu şu kahveden gönder” diye bir abonelik oluşturmam. Bunun bir çok nedeni var. Belki bir önceki aldığım ürün halen bitmemiş olacak, belki kargo zamanında adresimde olmayacağım, belki de hep aynı ürünü kullanmak istemeyeceğim.

Fakat yinede vazgeçemeyeceğim ve sürekli tükettiğim bir ürünün otomatik olarak her ay gelmesi durumu da oldukça güzel.

Bireyler için pek olumlu bakmadım aboneliğe ama ofisler için gayet iyi bir çözüm olabilir. Ofisiniz için sürekli olarak çay kahve veya temizlik ürünü gibi her ay çok sık tüketilen bir satıcıya abone olduğunuz zaman her ay kapınıza seçmiş olduğunuz ürün paketi gelecek.

Startsub güvenli mi?

Startsub.com veya buna benzer e-ticaret firmalarında günümüz teknolojileri kullanıldığını varsaydığımız zaman alıcı ve satıcı için gayet güvenlidir. Tabii ki buna benzer siteler derken bilinen ve gerekli güvenlik sertifikalarına sahip olan e-ticaret sitelerinden bahsediyorum.

Kaynak: https://ohantekten.com/startsub-nedir-nasil-calisir-guvenli-mi.html

Kategori:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir