İçeriğe geç

Sony Xperia Z3 Compact Ekran Açılması Sorunu Kronik Çıktı

Tipi, çalışma hızı ve özellikleri iyi olmasına rağmen görüp görebileceğiniz en sorunlu telefonlardan biri olan Sony Xperia Z3 Compact‘ı biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız kendinizi çok şanslı sayabilirsiniz ve bilmemeye devam edin.

Kesinlikle bu telefonu ve Sony’nin su geçirmeyen diğer modellerini almayın aldırmayın. Alırsanız aşağıdaki durumla karşılaşabilirsiniz ilk 3 ayda. 🙂

Yaklaşık bin 600 lira gibi bir ücretle aldığım beyaz su geçirmez Sony Xperia Z3 Compact akıllı telefon kronik sorunlu çıktı. Sony’nin fabrika hatalı olarak ürettiği Z3 modelinde sürekli aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi ekranın kapağı açılıyor. Aslında kapak değil orası, bildiğiniz açılmaması gereken kasaya sabit olan ekran. Ama bu telefonda artık ısınmadan mı kaynaklı, neden kaynaklıdır bilinmez ekranın üst kısmı kendilinden açılıyor. Herhangi bir darbe, sert el teması olmasa dahi açılıyor.

(Açılan kısmın fotoğrafta net gösterebilmek için arasına kağıt koydum. İsterseniz kitapta koyabilirsiniz o kadar da açılır yani.)

Ekranın açılması sorunundan dolayı telefon 4 veya 5 kez (sayısını unuttum) garanti kapsamında servise gitti. Her defasında da fotoğraflarda görülen açık kısmı silikonla yapıştırıp geri gönderdiler. Kartı takıp kullanmaya başladığımızda tekrar aynı yer açıldı her seferinde. Bu şekilde 4 – 5 kez devam etti bu durum. Anladığım kadarıyla telefon hafif ısınınca kendi kendine ekran kısmı açılıyor.

Bende sadece benim Sony Xperia Z3 Compact cihazım da bu sorun var sanıyordum. Meğer birçok kişinin bu cihazında aynı sorun varmış. Hatta bir keresinde tesadüfen telefonu garantiye götürdüğümüzde aynı modeli yine aynı sorundan dolayı servise getirmiş bir bayan daha vardı o an.

Bu arada telefonu satın aldığımız yer olan Forum Kayseri’de ki SONY Center Danacı mağazası da kapanmış. Mağazanın tam adı: Danacı Akaryakıt Taşımacılık Dayanıklı Tüketim Malları İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.

Daha sonra internette aynı sorunu yaşayanlar var mı diye araştırma yaptım ve bir sürü aynı sorunu yaşamış kişiler buldum forumlarda. Bundan da anlıyoruz ki Sony Xperia Z3 Compact cihazları fabrika hatalı üretilmiş.

Ekran açıldığı zaman sensörlerde çalışmıyor, dolayısıyla telefon geldiği zaman açamıyor veya kapatamıyorsunuz.

Dahası var :)…
En son garantiye göndermekten bıktık her ekran açılışında, çünkü çok geç geliyor ve bir şeye de yaramıyor. Garantiden geldiği zaman kartı tak 2 saat konuş tekrar açılıyor aynı yer…

Neyse, aynı sorunu 6’ıncı kez çıkarttığında bu kez ekran da bozuldu açıklık oranı arttığı için ve garantiye göndermek yerine sıradan bir telefoncuya götürdüm. (Bayağı bir sıradandı sahtekar 🙂 ) Ekranın değişmesi gerektiğini söyledi, bu zaten belliydi son hasardan dolayı, 190 lira ekran fiyatı verdi, OK dedim ve telefonu yapması için bıraktım. Bu usta sıfır ekran takacaktı güya 🙂 Tabii ki Kayseri esnafı tarafından dolandırıldık 🙂 sıfır ekran takmamış, hatta bizimkinden daha eski bir kasalı ekran takmış, sonradan ışıklı ortamda fark ettim. Kozmetik olarak eski yani, yıpranmış. Fakat bunu pek takıntı etmedim, çünkü telefonun artık işe yaramayacağını anladığım için en azından arabada navigasyon olarak kullanayım mantığıyla yaptırmıştım en son. Tabii bu yinede Kayserili esnafın sahtekarlığını hafifletmiyor. 🙂 (190 liraya sıfır ekran takacağım diye eski ekran takan telefoncunun yeri ve dükkanı için ayrıca Youtube kanallarımızda bir video çekeceğim adını vs belirterek ama burada da yine yerini söyleyeyim: Eskiden kale vardı ve içerisinde bir sürü telefoncular vardı Kayseri’de, daha sonra bu kale boşaltıldı ve katlı otoparkın zemin katına taşındı, işte tam oradaki telefonculardan biri 🙂 olur da yolunuz düşerse dolandırılmamak için sakın uğramayın 🙂 )

 

Kategori:Mobil Cihazlar

3 Yorum

  1. Erhan Erhan

    Ekran sürekli açma yaptı bende de en son bally ile bi yaptım daha baamisin demedi lanet servisler bi halta yaamaz ve evet wi-fi için modem yanında sosyallesiyoeum 10 m uzakta iptal.

  2. Sercan Sercan

    Bende bu telefonu iki senedir kullanıyorum söylediğiniz arızalarla karşılaşmadım cihaz gayet güzel

  3. Pis Sony Pis Sony

    Wifi de doğru düzgün çalışmıyor. Modemle ayı odada olmadığım zaman çekmiyor sürekli kopuyor. Çekerkende az çekiyor. Diğer telefonların hepsi aynı yerde çok iyi çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir