İçeriğe geç

Maksimum Arz, Dolaşımdaki Arz ve Toplam Arzın önemi

Konuya girmeden önce Bitcoin’in şu anki arz verisini örnek olarak kullanmak için ekleyelim;
Dolaşan Arz: 18,981,162 BTC
Toplam Arz: 18,981,162 BTC
Maksimum Arz: 21.000.000 BTC

Dolaşımdaki Arz

Kısacası şu an piyasada dolaşan kripto miktarına dolaşımdaki arz denir. Örneğin insanların cüzdanlarında bulunan veya borsaların ellerinde bulundurdukları kripto adetlerinin tamamı dolaşımdaki arzı oluşturur. Alım satım takas vs gibi olayların gerçekleşmesi dolaşımdaki arzın konusudur.

Toplam Arz

Piyasadaki dolaşımda bulunan kripto dahil olmak üzere, henüz gün yüzüne çıkmamış, satışa açılmamış veya kilitli olan kriptoların tamamı toplam arzı oluşturur. (Aynı zamanda dolaşımdaki kriptolarda toplam arza dahildir. )

Toplam arz ve dolaşımdaki arzın bir birine yakın olması ilgili kripto paranın daha değerli olmasını sağlar. Örneğin BTC’nin toplam ve dolaşımdaki arzının şu an 18.981.162 olduğunu görüyoruz. Bu yüzden marketteki en değerli kripto Bitcoin’dir.

Maksimum Arz

Bir kriptonun en fazla kaç adet ile sınırlı olacağıdır. Örneğin Bitcoin 21 milyon adet ile sınırlıdır. Bu da BTC’nin toplam arzının 21 milyon olduğunu gösterir.

Şu an Bitcoin’de toplam arzın 19 milyon olduğunu varsayalım ve yavaş yavaş 21 milyona doğru ilerlediğini düşünelim. Toplam arz 21.000.000 olduğunda artık yeni bir Bitcoin daha dolaşıma dahil olamayacaktır. Tabi bu durumda Bitcoin’in değeri daha da yükselir.

Birçok kriptoda max. arz bilgisi olmaz. Genellikle toplam arz ve dolaşımdaki arz verisi olur. ETH dahi maksimum arzını belirleyebilmiş değildir. Bu yüzden altcoinlerin çoğunda toplam arz ve dolaşımdaki arz takip edilebilir.

Bir kriptoda; dolaşımdaki arz toplam arza yaklaşırsa fiyatı artar.

Dolaşımdaki arz, az ise o kriptoya değerli de diyebiliriz.

Bir altcoinin toplam arzı yüksek fakat dolaşımdaki arzı düşük ise bu altcoin ileride yükselmeyi vaad edebilir. Aradaki fark cüzdanlarda dolaşıma dahil edilmeden bekliyordur.

Maksimum Arz bildiren bazı altcoinler (örnek);

Kategori:BlogKripto

Bu yazı yorumlara kapalı.