İçeriğe geç

İşte 2016’nın En Başarılı At Eti Yediren Kasapları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu hafta 229 firmada yaptığı inceleme sonrası ürünlerde; ilaç, katkı maddesi, at ve eşek eti gibi katkıların bulunduğunu tespit etmiş. Toplamda ise 355 farklı ürün gurubu bu maddelerle donatılmış.

Bakanlık ise bu firmaları internet sitesinde ifşa ederek cezasının bir kısmını kesmiş oldu kendince. Bakanlık ifşa yapacağına bu kişileri cezaevine gönderse işini gerçekten yapmış olacak. Örneğin aşağıdaki tabloya göre İstanbul Sultanbeyli’de ki Birtat Börek Salonu et kullanılarak yapılması gereken yiyeceklerde at eti kullanıyormuş. Birtat Börek Salonu’nun alacağı ceza ise sadece üç beş lira idari ceza olacaktır.

Bu sıklıkla karşılaşılan bir olay olsa da 29 Eylül 2015 tarihince at eti kullandığı ispatlandığı halde firma yetkilisi olan H.A. ve N.Ş. beraat etmişti.

aydın'da kaçak domuz eti
Aydın’da kaçak domuz eti.

Hatta daha garibi var Aydın’da bir depoda kaçak olarak domuz eti keserek belirli yerlere satışını yapan C.C. isimli vatandaş yakayı ele vermiş ve yetkili kurumlar tarafından 5 ton civarı domuz eti imha edilmişti. Sonrasında ise olayın ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan C.C. sosyal medya hesabından kendisinden domuz eti alanları isimlerini açıklamakla tehdit ederek, kendisinden et alan kasap ve lokanta sahibi kişilerin zararına ortak olmasını istemişti. 🙂 Durum bu haldeyken bakanlıktan iyi bir ceza beklemek aptallık olur zaten. (Google’a aydın’da kaçak domuz eti yazdığınız zaman habere ulaşacaksınız.) Bu akıllarda kalan bir örnek sadece…

Asıl konuya dönecek olursak bakanlığın dün açıkladığı firmaların isimlerine ve hangi ürüne ne kattıklarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. (Tablo bakanlığa aittir.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategori:Genel

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir