İçeriğe geç

Instagram’da profile bakanları görmek mümkün mü? Profile bakanları gösteren uygulamalar gerçek mi?

Bazı “saftirik” arkadaşlarım zaman zaman “şu kişi instagram profilime bakmış” vs gibi şeyler söylüyor eskiden beri. Bende eskiden beri bu konuyu ele almaya üşeniyordum, yıllardır 🙂

İnstagram profilimize bakanları görebilir miyiz?

Cevap çok basit. Hayır.

Kesinlikle instagram profilimize bakanları göremeyiz. Buna teknik olarak instagram izin vermediği sürece mümkün değil. İnstagram’da böyle bir şeye “gizlilik ihlali ve kullanıcı güvenliği koşulları” gerekçesiyle hiçbir zaman izin vermez.

Google Play veya App Store‘da karşınıza çıkan Instagram Profilime Kim Baktı vs uygulamaları her zaman sahtekarlık üzerine kurgulanmış uygulamalardır. Bu uygulamalar en fazla; instagram’da takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişilerin listesini gösterebilir. Bu veride instagram tarafından herkese açık ve kullanılabilir olduğu içindir. (Herkese açık veriler çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Örneğin; takip sayısı, takipçi sayısı, post sayısı gibi… Profil gizli olsa bile bu verilerin sayısı görülebilir.)

Uygulamalarda profile baktığı iddia edilerek gösterilen hesaplar (kişiler) nedir o halde?

Tüm bunlara rağmen uygulamayı kurduğunuzu varsayalım. Bu tarz uygulamalarda bulunan başlıklar veya sekmeler bellidir. Genellikle; profilime kimler baktı, beni engelleyenler, takip etmeyenler vs gibidir.

Profilime kim baktı sekmesine tıkladığınız zaman orada görülen kişiler aslında profilinize bakan kişiler değil random kişilerdir. Yani uygulama rastgele otomatik olarak her tıkladığınızda sizin önünüze birkaç kişiyi profilinize baktı diye random olarak çıkarır. Bu kişiler sizin yeryüzündeki varlığınızdan bile habersiz olabilir. 🙂 (Bunu daha önceleri uygulama geliştiren biri olarak söylüyorum)

Eskiden yapılan bu tarz uygulamalarda cache kullanılıyordu ama 2019’da ki instagram yapı değişikliği sonrası bu da tarih oldu. Cache kullanılarak hazırlanan uygulamalar da tabii ki profile bakanları göstermiyordu ama sizin instagram’da yaptığınız aramalara dayalı profiller çıkarıyordu karşınıza, bunlar profilinize baktı diye. Ama aslında onlarda sizin baktığınız kişilerdi, size bakanlar değil. (Kurduğunuz uygulama üzerinden yapılan instagram aramasında geçerliydi. Orijinal instagram uygulamasından buna dahi ulaşılamaz.)

Uygulama marketlerindeki instagram profiline bakan kişiler adlı uygulamaların yorumlarını inceledim ve gördüklerime inanamadım. Uygulamayı para ödeyerek satın olanlar dahi olmuş 😀 Tamam teknolojiden anlamak zorunda değil herkes ama bu kadar da cahil olunabilir mi bilmiyorum.

Kategori:Sosyal Medya

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.