İçeriğe geç

Hafıza kartı telefonun şarjını çabuk bitirir mi?

Aktif olarak kullandığım telefon 2014 model (BB Passport OS) olduğundan herhalde bataryası artık eskidi o yüzden şarjı 1 gün gidiyor diye yedek telefona geçtim.

Yeni telefona fotoları da alayım diye Passport’un hafıza kartını çıkarırken kartın ısındığını fark edip bir de SD kartsız kullanayım diye tekrar eski telefona döndüm ve şarj tekrar 3 günün üstüne çıktı. Şarjı sömüren SD kartmış.

Olayı merak edip inceledim, sizin de bildiğiniz gibi insanın başına ne gelirse ya meraktan ya erken biten şarjdan gelir!

Cihaz verileri okumak için karta sorgu gönderip yanıt beklediği için; hafıza kartının arıza yapması, dosya biçimlerinin bozulması ya da performansının düşmesi sonucu yanıt süresi uzayınca doğal olarak cihazla kart daha fazla ve sürekli bağlantıda kalıp şarjı 3 kat daha hızlı bitirebiliyor. Bu durum sadece telefon için geçerli olmayıp SD kart kullanan tüm cihazlar (fotoğraf makinesi, kamera vs) için geçerlidir.

Cihaz SD karta hangi durumlarda sorgu gönderir?

Telefonumuzun hafıza yeterli gelmediği durumlarda SD kart takarız, madem taktık bu kartın içine fotoğraf video veya müzik gibi dosyalar ekleriz. Örneğin fotoğraflarımızı telefon hafızasından SD karta taşıdık, daha sonra herhangi bir zamanda galerimize girdiğimizde o fotoğraflar SD karttan çağrılır ve bu sayede cihazın galerisinde hem fotoğrafların küçük önizleme resmini hem de tam boyutunu görürüz. İşte bu olaya sorgu-yanıt denir. Bu iletişim hali sırasında cihaz ekstradan bir de SD kart için enerji harcayacağından ekstra bir şarj harcaması meydana gelecektir. Eğer bir de SD kartta yukarıda bahsettiğim sorunlarda biri varsa o zaman yanıt-sorgu gereken sürede tamamlanamayacağı için cihazınız açık kaldığı sürece yoğun güç harcaması devam edecek.

Konu açılmışken; SD veya cihazın dahili hafızasının doluya yakın olması da pil kullanım süresini düşürüyor. Örneğin şarjı varsayılan olarak 75 saat giden bir cihazımızın dahili hafızasının 100GB olduğunu varsayalım. Eğer biz bu hafızanın 60GB’ını kullanırsak şarjımız 70 saat, 95GB’ını kullanırsak şarjımız 40 saat gider. (verileri mantık anlaşılsın diye örnek olarak verdim.)

Ekstra;

Bu tecrübeden yola çıkarak eğer bir cihazım (fotoğraf makinesi, kamera, araç kamerası veya telefon) için hafıza kartı almam gerekirse mutlaka iyi bir markanın minimum Class10, U1 veya U3 sınıfında bir kart alırım. (4K+ kayıt ihtiyaçları için V30, V60 vs)

Kategori:Mobil CihazlarTeknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir