İçeriğe geç

GÜVENLİK

Cep telefonlarındaki Parmak İzi Kilidi kullanımdaki büyük tehlike…

  Devamını Oku     Güvenlik 

Yeni telefonların en büyük avantajlarından biri olan Parmak İzi Kilidinin ilerleyen zamanlarda başınıza büyük işlerin açabileceği ihtimalinin olduğunu biliyor muydunuz?

Gerçek yaşamda baktığımız zaman parmak izi suçların faillerinin bulunmasında etkin rol oynamaktadır. Meydana gelen bir hırsızlık olayında, yaralanma veya ölümle sonuçlanan çatışmalarda ve daha fazlasında suçluya ulaşılabilmek için parmak izinden yola çıkılır.

Parmak izi sadece size özeldir ve kişisel bir veridir. Fakat günümüzde birçok cihazda parmak izi okuyucular kullanılmaya başlandı, bunların bir çoğunu da Akıllı Telefonlar oluşturuyor. Akıllı telefonlardaki tuş kilidini açmak için tanımlanan parmak izi, emniyette bulunan ile birebir aynı özellikleri taşımaktadır. Bu akıllı telefonlara tanımlamış olduğunuz parmak izinin bir şekilde kopyalanması sonucu çeşitli suçlara karışmanız büyük olasılıktır.

Michigan Eyalet Üniversitesi’nde yapılanbir çalışmada da mobil cihazlara tanımlanan parmak izlerinin güvenli olmadığını savunuyor.
“Biyometrik özelliklerle ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışmada akıllı telefonların kilidini açabilen iki boyutlu parmak izi kopyaları hazırlanıyor. Bu yöntemde, önce parmak izleri taranarak 300 dpi  veya daha yüksek çözünürlükte resim formatında kaydediliyor. Ardından bu resim, özel bir kağıt ve mürekkep kullanılarak basılıyor. Yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede hazırlanabilen bu parmak izi baskısı, parmak izi ile açılan farklı markalara ait akıllı telefonlar üzerinde deneniyor. Çalışmada elde edilen verilere göre, özellikle bazı markaların akıllı telefonları sahte parmak iziyle diğerlerinden çok daha kolay açılıyor.”Michigan Eyalet Üniversitesi

Yapılan araştırmadan da anlaşılabileceği gibi dijitaldeki parmak izlerinin kopyalanabileceği ve sahtelerinin istenildiği kadar çoğaltılabileceği belirtiliyor.

Belki de bu parmak izinin kopyalanabilme ihtimalini birçok kişi önemsemeyebilir, fakat bazı sektörlerdeki, kritik yerlerde çalışan, özel birimlerde görevlendirilen kişilerin buna çok dikkat etmesi oluşabilecek herhangi bir suçun üzerine atılmasını engelleyecektir.

ESET uzmanlarının söylediğine göre sadece FBI’da 100 milyondan fazla kişinin parmak izi bulunuyor. Bunların bir veritabanında saklandığını anlıyoruz, ayı şekilde akıllı cihazlardaki parmak izleri de bir veritabanında tutulmaktadır ve kopyalanmaması imkansız değildir.

Orhan TEKTEN

Kategori:Güvenlik

Bu yazı yorumlara kapalı.