İçeriğe geç

Google Gibi Getir Özelliğine Türk Bilirkişi Yorumu :)

“Google gibi getir özelliğini kullanırsanız, Google nasıl olsa bunlar yazılarını kendi Google’a kayıt ediyor deyip bir daha web sitesine bloga uğramazmış.” 🙂

Sevgili bloggerlar Google hiçbir zaman Türk kahvesinde boş boş oturan insanlar gibi düşünmez. Bu yüzden rahat olun ve Google gibi getir aracını gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edin.

Google Webmaster araçlarında bulunan Google gibi Getir özelliği eklediğiniz yeni bir yazının anında Google sonuçlarında test edilerek gösterilmesini sağlar. Aynı zamanda hata,döngü, yönlendirme varsa sizi uyararak düzenleme yapmanızı ister.

Google Gibi Getir aracı, Google’ın sitenizdeki bir URL’yi nasıl taradığını ve oluşturduğunu test etmenize olanak verir. Googlebot’un sitenizdeki bir sayfaya erişip erişemediğini, sayfayı nasıl oluşturduğunu ve Googlebot’un, sayfa kaynaklarından (resimler veya komut dosyaları gibi) herhangi birine erişiminin engellenip engellenmediğini öğrenmek üzere Google Gibi Getir aracını kullanabilirsiniz. Bu araç tıpkı Google’ın normal tarama ve oluşturma işlemindeki gibi, tarama ve oluşturma işleminin simülasyonunu yapar ve sitenizdeki tarama hatalarını ayıklama konusunda yararlıdır.


Google Kaynak

Google Webmaster araçlarlarından Google gibi Getir

Bir getirme işlemi çalıştırma

 1. Metin kutusuna, Googlebot’un getirmesini istediğiniz, sitenizdeki bir URL’ye ilişkin yol bileşenini girin (sitenin root dizinine göreli olarak). Metin kutusunu boş bıraktığınızda sitenin root sayfası getirilir. Örneğin, geçerli mülk http://example.com ise stores/indiana/1234.html için yapılan bir istek http://example.com/stores/indiana/1234.html sayfasını getirir

  Getirme ile ilgili kısıtlamalar:

  • Getirilen URL’ler geçerli siteyle sınırlıdır: Örneğin, geçerli Arama Konsolu mülkü http://example.com ise https://example.com veya http://m.example.com sitesinden bir URL getiremezsiniz.
  • Getirme işleminde herhangi bir çerez dosyası, giriş bilgisi veya diğer durum bilgileri gönderilmez.
  • Getirme işlemi, bir yönlendirmeyi takip etmez. Bir sayfayı yönlendirme kullanarak getirirseniz, aşağıdaki “Yönlendirildi” getirme durumu açıklamasında belirtildiği gibi onu manuel olarak takip etmeniz gerekir.
 2. İsterseniz getirme işlemi için kullanmak istediğiniz bir Googlebot türü seçin. Bu, tarayıcının getirme işlemini ve ayrıca bir “Getir ve Oluştur” isteği ile yapılan oluşturma işlemini etkiler. Aşağıdaki türler kullanılabilir:
  1. Masaüstü [Varsayılan] –
   • Web siteleri için Googlebot tarayıcısını kullanır.
   • Haberler için Googlebot tarayıcısını kullanır (Googlebot Haberler’i değil).
   • Resimler için Googlebot Görseller tarayıcısını kullanır.
   • Videolar için Googlebot Video tarayıcısını kullanır.
   • AdSense kodu olan sayfalar için Googlebot AdSense tarayıcısını kullanır.
   • Reklam açılış sayfaları için Googlebot AdsBot tarayıcısını kullanır.
  2. Mobil: Akıllı Telefon
   • Geçerli – Google Akıllı Telefon tarayıcısının geçerli (ancak yakında değiştirilecek) sürümünü kullanır.
   • Yaklaşan – Google Akıllı Telefon tarayıcısının son sürümünü kullanır
 3. Getir veya Getir ve Oluştur‘u tıklayın:
  • Getir: Sitenizdeki belirli bir URL’yi getirir ve HTTP yanıtını görüntüler. Sayfada ilişkilendirilmiş kaynakları (resimler veya komut dosyaları gibi) istemez veya çalıştırmaz. Bu, sitenizdeki şüpheli ağ bağlantılarını veya güvenlik sorunlarını kontrol etmek veya hata ayıklamak ve isteğin başarılı olup olmadığını görmek için kullanabileceğiniz nispeten hızlı bir işlemdir.
  • Getir ve oluştur: Sitenizdeki belirli bir URL’yi getirir, HTTP yanıtını görüntüler ve ayrıca sayfayı, belirtilen bir platforma (masaüstü veya akıllı telefon) göre oluşturur. Bu işlemde, sayfadaki tüm kaynaklar (resimler ve komut dosyaları gibi) istenir ve çalıştırılır. Googlebot’un sayfanızı görmesi ile bir kullanıcının sayfanızı görmesi arasındaki görsel farklılıkları algılamak için bunu kullanın.
 4. İstek, getirme geçmişi tablosuna eklenir ve “beklemede” durumuna sahip olur. İstek tamamlandığında, satırda isteğin başarılı olup olmadığı gösterilir ve bazı temel bilgiler verilir. İstekle ilgili işlenmemiş HTTP yanıt üstbilgileri ve veriler gibi ek ayrıntıları ve (Getir ve Oluştur için) engellenen kaynakların bir listesi ile oluşturulmuş sayfanın bir görünümünü almak için tablodaki başarısız olmamış herhangi bir getirme satırını tıklayın.
 5. İstek başarılı olduysa ve dört saatten daha yeniyse Google’a yeniden tarama yapmasını ve getirilen sayfayı ve isteğe bağlı olarak, getirilen sayfanın bağlantı verdiği sayfaları yeniden dizine eklemesini bildirebilirsiniz.

Haftalık 500 getirme kotanız vardır. Sınırınıza yaklaşırken sayfada bir bildirim görürsünüz.

Getirme isteği durumu

Ana sayfadaki getirme geçmişi tablosunda son 100 getirme isteği gösterilir. Tamamlanan bir getirme işleminin ayrıntılarını görmek için getirme geçmişi tablosunda ilişkili satırı tıklayın. Aşağıdaki getirme isteği durumları görüntülenebilir:

 • Tamamlandı: Google, sitenizle başarılı bir şekilde iletişim kurmuş ve sayfanızı taramıştır ve sayfanın başvuruda bulunduğu tüm kaynakları getirebilir. Getirme sonuçlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için tablo satırını tıklayın.
 • Kısmen: Google sitenizden bir yanıt almış ve URL’yi getirmiştir, ancak robots.txt dosyaları tarafından engellendikleri için sayfanın başvuruda bulunduğu tüm kaynaklara ulaşamamıştır. Bu bir yalnızca getir işlemiyse bir getir ve oluştur işlemi gerçekleştirin. Google’ın sayfanın anlamını doğru şekilde analiz etmesini engelleyebilecek, önemli kaynakların engellenip engellenmediğini görmek için oluşturulan sayfayı inceleyin. Önemli kaynaklar engellendiyse sahibi olduğunuz robots.txt dosyalarında kaynakların engellemesini kaldırın. Sahibi olmadığınız robots.txt dosyaları tarafından engellenen kaynaklar için kaynak site sahiplerine ulaşın ve bu kaynaklardaki Googlebot engellemesini kaldırmalarını isteyin. Kaynak getirme hata açıklamalarının listesine bakın.
 • Yönlendirildi: Sunucu bir yönlendirme ile yanıt vermiştir. Google Gibi Getir aracı yönlendirmeleri takip etmez. Asıl Google tarayıcısı yönlendirmeleri takip etse de, Google Gibi Getir aracı bunu yapmaz. Yönlendirmeyi manuel olarak takip etmeniz gerekir:
  • Yönlendirme aynı mülke yönelikse araç, getirme kutusuna yönlendirme URL’sini girerek yönlendirmeyi hızlı şekilde takip etmenize olanak veren bir düğme görüntüler.
  • URL, sahibi olduğunuz başka bir mülke yönlendiriyorsa URL kutusunu otomatik olarak doldurmak üzere “Takip Et”i tıklayabilir, sonra URL’yi kopyalayıp, görünümü yeni siteye getirip, URL’yi de getirme kutusuna yapıştırabilirsiniz.

  Yönlendirme ayrıntılarını görmek için getirme ayrıntıları sayfasında HTTP yanıtını inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için HTTP hata kodunu bulun. Yönlendirmeler sunucu veya sayfanın kendisindeki meta etiketler ya da JavaScript tarafından tetiklenebilir.

 • Belirli hata türü… Kaynak türü getirme hatalarının tümü ayrıca tüm sayfa için getirme isteğine uygulanabilir ve durum sütununda gösterilebilir. Örneğin: Bulunamadı veya Erişilemez.
Kategori:TrajikomikWeb

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir