İçeriğe geç

Evernote mu Kullanmalıyım OneNote mu?

Yerel ve basit bir not defterine ihtiyacımız varsa bilgisayar veya telefonumuz ile varsayılan olarak gelen not defterlerini kullanmamız bize fazlasıyla yetecektir. Bunlar pratik, hızlı ve kolay kullanımlıdır fazla özellik barındırmadığı için.

Yerel not defterlerinin en büyük dezavantajı, notu yazdığın yerde kalmasıdır. Yani notu bugün bilgisayarınıza yazdıysanız yarın o nota gözatmak için tekrar bilgisayarınızın başına geçmek zorundasınız. (Bu isteyeceğimiz en son şey…)

Bu yüzden senkronizasyon (eşitleme) sistemli not defterleri kullanırız genellikle. Senkronizasyon özelliği bulunan not defterlerinde notu hangi cihaz ile aldığınızın hiçbir önemi yoktur. Bugün bilgisayarınıza yazdığınız bir notu dışarıda telefonunuzdan veya başka bir bilgisayardan da görüntüleyebilir ve üzerinde çalışabilirsiniz.

Bu alanda oldukça güçlü Evernote ve Microsoft OneNote var.

Evernote hakkında

Evernote kendi kategorisinde, mobil cihazlarda lider konumundadır. Mobil uygulaması ile tüm işletim sistemlerinde güçlü ve kolay kullanımlı yapısı ile dikkat çekiyor. Evernote bir kullanıcı hesabı ile çalıştığı için aynı zamanda web’den ve Pc masaüstü programı ile de kullanılabiliyor.

evernote_olimpiadas_volta_2

Evernote  web sürümü masaüstü programına göre daha estetik ve kullanışlı görünüyor. Metro arayüz tasarımı sayesinde keyifli bir kullanım sunuyor. Fakat masaüstü programı için aynı şeyleri söylemek zor. Evernote masaüstü programı arayüzü eski MS Outlook programını andırıyor. Kullanımın ise kolay, zengin özellikli fakat pek esnek ve keyifli kullanım sunmuyor.

Not defterinin keyifli bir kullanım sunması neden önemlidir?
Bu tarz not defterleri sadece ileride hatırlamaya yönelik notları almak için kullanılan bir araç değildir. Aynı zamanda sayfada; proje geliştirmek/üretmek, yaratıcı reklamların oluşmasını sağlayacak senaryolar geliştirmek için ve ekip ile paylaşarak aynı anda üzerinde çalışma yapabilmek için de kullanılmaktadır. Bu yüzden programı zevkle kullanmak önemlidir.

Evernote aynı zamanda güçlü yapısıyla eş zamanlı ekip çalışması yapabilmenizi de sağlıyor. Özellikle masaüstü programında nota anlık ses kaydı eklemeye kadar bir çok işe yarar muhteşem özellikler barındırıyor.

Son olarak Evernote ücretsiz ve ücretli olarak kullanılabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ücretsiz versiyon kısıtlı özellikler sunuyor. Ücretsiz sürümde aylık 60MB kadar dosya upload izni veriyor ve birçok harika özelliğinde kullanılmasına izin vermiyor. Ücretli sürümleri ise Plus yıllık 36TL Premium ise yıllık 70TL dir.

pricing

Bu arada bilgisayarınızda yazdığınız bir notu telefonunuzda internet bağlantısı olmadan daha sonra okumak için, telefonunuzda internet varken o notu bir kere açmanız gerekiyor. Yoksa Pc ve telefon arasındaki eşitleme yapılsa, not başlıkları telefonunuzda görünse dahi notu internetiniz varken açmazsanız daha sonra internetsiz o başlıkları açma şansınız olmuyor. (Ücretli versiyonda ise durum biraz daha iyi.)

Kısacası uzun süre saklamak istediğiniz notlar ve multimedyalar için harika alternatif bir hizmet Evernote…

OneNote hakkında

Evernote ile karşılaştırdığımızda her ikisinin de kendine özgü özellikleri olsa da OneNote bana çok daha çekici ve başarılı geliyor.

Microsoft’un Office ailesinden biri olan OneNote bir Microsoft hesabı ile çalışıyor ve özelliklerini kullanmak tamamen ücretsiz. Aynı zamanda size 5GB alan veriyor. (Bu alanı arttırmanız mümkün.)

5481-onenote-logo_625afce4

OneNote da senkronize çalıştığı için mobil ve pc de eş zamanlı notlarınızı görebiliyorsunuz. Evernote’a göre çok şık ve kullanışlı masaüstü uygulaması sunuyor. Masaüstü uygulaması Evernote kadar katı değil ve daha özgür çalışmanızı sağlıyor. Örneğin; sayfada istediğiniz bir yere dokunarak oraya not yazmaya başlayabilirsiniz, tabletten veya mobilden kullanıyorsanız notlarınızın arasına bir kroki veya resim çizerek bunu notunuz ile birlikte saklayabilirsiniz. Yine istediğiniz bir notu arkadaşlarınızla paylaşabilir ve ona isterseniz düzenleme yetkisi verebilirsiniz.

onenote-cizim-alani

OneNote’u daha eğlenceli bir şekilde kullanmak için not sayfalarınız istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Örneğin; sayfayı kare defter veya çizgili defter görünümüne alabilirsiniz.

Diğer tüm yazı editörü araçları da tabii ki OneNote’da bulunuyor. (Yazı biçimleri, dosya ekleme, bağlantı ekleme, tablo ekleme, video kayıt ve ekleme gibi…)

OneNote’un Evernote’a göre diğer bir avantajı ise mobil cihazlarda Evernote şarjın %10-15’ini tüketirken OneNote sadece %0.7 – 2 gibi başarılı bir sonuç veriyor aynı kullanım temposunda yapılan testlere göre.

Her ikisi de başarılı olsa da, tercihim OneNote dur. 😉

Kategori:Mobil Cihazlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir