İçeriğe geç

E-Ticaret Sitesi Açarken Firmalara Bağlı Kalmamak

E-Ticaret sitesi açmak isteyip araştırma yaptığınızda reklamlarla meşhur olmuş, e-ticaret deyince akla ilk gelen yazılım firmaları vardır. Bunların e-ticaret sitesi paketleri olur ve sitesine girerek size özel bir tasarımı seçip satın alırsınız. Daha sonra bu firma istediğiniz bir alan adına seçtiğiniz tasarımı kurar, kullanıma hazır bir şekilde size teslim eder.

Sizin için masraflar bundan sonra başlar…

Eğer e-ticareti ek iş olarak veya kazancınızın ne olacağını henüz tam kestiremeden bir e-ticaret sitesi açma düşünceniz varsa büyük e-ticaret yazılımı satan firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Bu paketlerin fiyatları neredeyse 1.500 TL den başlar ve bu fiyata alacağınız tasarım oldukça vasat olur. Daha profesyonel görünüme sahip bir e-ticaret tasarımı istediğiniz zaman 3.500 veya 5.000 TL yi gözden çıkartmanız gerekir. Yıllık olarak da en az 700 lira ödeme yapmanız gerekir. Eğer ilk başta daha gösterişli bir paket aldıysanız yıllık ödemeniz de bin 500 veya 2 bin 500 gibi olur.

Yukarıda da dediğim gibi deneme amaçlı bir e-ticaret girişimiz varsa veya küçük ölçekli bir girişim ise bu o zaman bu paketler sizin için uygun olmayabilir. Hem yıllık ödemeleri çok yüksektir, hem de siteniz için ek gereksinimler gerekirse ekleme ücretleri çok fazladır. Özel bir alt yapı kullandığınız için başka bir webmaster’a eklemeler yaptırmanız da pek mümkün olmayacaktır.

Kısacası ilk internet girişiminiz size çok masraflı gibi görünecektir bu nedenlerden dolayı…

Konuyu özetleyecek olursam, internetten kendi sitenizi oluşturarak satış yapma düşünceniz varsa büyük e-ticaret yazılımı satan firmalara bağlı kalmadan gerekli olan araçları temin ederek açık kayak kodlu free bir e-ticaret alt yapısı ile yola çıkmanızı tavsiye ederim.

E-Ticaret Sitesi Açarken Bağlı Kalmamak - Firmasının e ticaret paketi nasıl

İlerleyen günlerde baktınız çok iyi iş yapıyorsunuz o zaman hemen o bahsedilen paketlere tekrar sitenizi taşıyabilirsiniz.

Taşımaya da gerek duyacağınızı sanmıyorum. Çünkü açık kaynak e-ticaret alt yapıları bu firmaların paketlerinden çok daha profesyonel görünümlere sahiptir. En önemlisi ise kimseye bağlı kalmamış oluyorsunuz. Yıllık masrafınız da 30$’ı geçmez ve hep sabit olur bu masraf.

Bir hevese kapılıp 3 bin 500 liralık e-ticaret paketi alanlar var ve bunlar küçük girişimler, işletmeler. Bu siteden sattıkları ürünler sitenin masrafını karşılamıyor neredeyse.

Kategori:Web

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir