İçeriğe geç

DURUM

Son bir ayda Seo hizmeti verdiğimiz 200’e yakın kişi ayı hatayı rapor etti, (amp-auto-ads extension.js script) hatasının kaynağını çözdük. Yapılan toplu güncelleme buna neden olmuş…

Şunları yapmanız gerekmekte

  Durum     T.C. 

Bu durumun linkini havuz panele ve toplu maile de ekliyorum. Olur da komutlarda değişiklik olursa son güncel ve tek kaynak bu olacak.

Bu hatanın öncelikle YoastSeo’dan kaynaklanmadığını belirteyim.

Yapmanız gereken çok basit, panelinize girdikten sonra AMP -> Settings -> Enter HTML in Head kısmındaki ADS ca-Pub kodlarını silin. Daha sonra değişiklikleri kaydedin ve Google Search Console‘a girin, hataları görüntüleyin ve hataları doğrula butonuna tıklayın. Google’dan hesaba bağlı mailinize “AMP sorun düzeltmelerinizi doğruluyoruz” bildirisi alacaksınız. (Bu işlem haber sitelerinde 14 güne kadar sürebilir.)

Gönderdiğiniz yorumu sadece benim görmemi istiyorsanız yorum alanına öncelikle şunu ekleyin ve sonrasında mesajınızı yazın: [private-cmn]

Kategori:Durum

10 Yorum

 1. Gürbüz Gürbüz

  Hocam beginning of body tag diye bir kısım var dediğiniz yerin altında. O kodu da silecek miyim? Üstteki kodu sildim.

  • Orhan Tekten Orhan Tekten

   O kısımda Adsense Otomatik Reklam Kodu var. Silmeyin kalsın. Sadece tarif ettiğim yeri silip adımları takip etmeniz yeterli.

 2. Haber Port Haber Port

  186 adet hatalı URL çıktı bende. Doğrulamayı başlatabildim. Google dan yanıt bekliyorum.

 3. Mustafa Mustafa

  Merhaba, Google konsolda doğrulama başlatılamadı uyarısı veriyor ve son adımda ileri gidemiyorum.

  • Orhan Tekten Orhan Tekten

   Merhaba,

   Tarif ettiğim alandaki kodu silip kayıt sonrası devam ettiğinizde Google’ın inceleniyor/doğrulanıyor tarzında bir uyarısını görmeniz lazım. Bu uyarıyı görüyorsanız sorununuz çözülecek demektir.

   İleri gidemiyorsanız aldığınız hata nedir? Ne yazıyor ekranda?

   • Mustafa Mustafa

    “extension js etiketi dokümanda birden çok kez görünüyor” yazıyor. Hemen altında da “İlk algılanma tarihi: 24.12.2019 Durum: Hata” yazıyor.

    • Orhan Tekten Orhan Tekten

     Litespeed Cache ikonunun üstüne gelerek açılan menüler içinden Purge All butonuna tıklayın. Daha sonra Google Konsola giriş yaparak yeniden deneyin. (Belki ön bellekten dolayı hata veriyordur.)

 4. Halil Duran Halil Duran

  Gönderdiğiniz toplu maile cevap verip soru sordum ama henüz dönüş yapmadınız. Bir kez daha sormak istiyorum. Dediğiniz yerleri takip ettim ama silin dediğiniz kodların içinde cdn.ampproject de var. Bunu silersek cdn servisimiz iptal olmaz mı?

  • Orhan Tekten Orhan Tekten

   Artık CDN programın kendisine dahil edildi. Yani daha önce “script async custom-element=” ile dışarıdan çağrılan CDN servisi şimdiki güncellemede sistemin içerisine (açık kaynak olmayan) entegre edildi. O yüzden artık ikincil bir sorgu koduna gerek yok, silebilirsiniz.

   • Halil Duran Halil Duran

    Anladım teşekkür ederim. Değişiklikleri yaptım ve bekliyorum.

Bu yazı yorumlara kapalı, ama geri izlemeler ve pingback'ler açık.