İçeriğe geç

Doğru Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bugün bir haber sitesinde “tercih nasıl yapılır?” şeklinde bir yazıya girdiğiniz zaman, haber sitelerinin reklam kazanma derdinden olsa gerek yazıyı üç dört sayfa uzatırlar da uzatırlar. Biri yazar diğerleri ondan kopyalar, tarihler, linkler, geçmişler havalarda uçuşur. Sonuç olarak öküzlerin kendisi bile yazdığı yazıdan bir yere varamaz, sizinde kafanız karışır bol bol.

Üniversite (LYS) tercihi yapmak için ilk önce ÖSYM’nin resmi sitesine giriş yapın. (https://ais.osym.gov.tr)

2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu bilgisayarınıza indirin. Tablo-3 ve Tablo-4 diye iki farklı kılavuz bulunuyor. Tablo-3 olan Önlisans programlarıdır. Kılavuzlara’da ÖSYM’nin sitesinden ulaşabilirsiniz, bulamayanlar buraya tıklayarak gidebilir sayfaya. Bu tablolar neden var? Hangi okulun hangi puan ve başarı sırası ile aldığını görebilesiniz diye.

Sınavda yüksek not almış olabilirsiniz ama kesinlikle notunuza bakarak tercih listesi oluşturmayın. Çünkü Üniversite yerleştirmeleri nota göre değil başarı sıralamanıza göre yapılmaktadır. Tercih listenizi başarı sıranıza göre oluşturmazsanız açıkta kalırsınız. Yani ABC Üniversitesi Makine bölümüne 50 binden alım yapıyor ve sizin sıralamanız da 90 bin ise notunuz yetse dahi bu Üniversiteye yerleşmeniz pek mümkün olmayacak. Buna göre ayağınızı denk alın.

Sırf Üniversitenin adı güzel diye tercih etmeyin. Örneğin Uludağ Üniversitesi adı yeter diyerek direkt kendinizi o Üniversiteye girmek için zorlamayın. Önce Üniversiteleri araştırın. Belki de Çorum Üniversitesi sizin için daha iyi olacaktır. Örnek vermek gerekirse Balıkesir Üniversitesinin İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri Erciyes Üniversitesi İnşaat bölümü öğrencilerinden daha bilgili ve donanımlı olarak mezun oluyorlar. Ama 10 kişiye sorsan 8’i sırf isim yapmışlığından dolayı Erciyes’i seçer. Üniversitelerin marka adlarına göre tercih oluşturursanız açıkta kalma olasılığınız yine gündeme gelmiş olacak. Unutmayın ki sizin gibi düşünen binlerce daha öğrenci olacak, aynı yeri listesine ekleyen.

Gerçi sizde haklısın. Bugün Türkiye’de iş verenlerin çoğunluğu o kadar cahil ki, adaylar arasında mezun olduğu Üniversite en popüler olan kişiyi işe almak için seçebiliyor. Malın hiçbir bilgisi yok hangi Üniversitenin ne derece eğitim verdiğinden, direkt isme göre seçim yapabiliyor dingil. (Durum böyleyse eğer burada büyük bir çelişki var.)

Şöyle de düşünülebilir, popüler üniversitelerde sosyal aktiviteler daha iyidir, normal bir üniversiteye göre kat kat daha iyi çevre edinebilirsiniz. İleride eğer bir de çevre ağırlıklı bir işle uğraşacaksanız popüler üniversiteler bu konuda size çok daha fazla şey kazandıracaktır, isterse okuduğunuz bölüm çok dandik olsun.

Yukarıda bir bölüme başarı sıralamanız yetmiyorsa onu tercih listesine eklemeyin dedim ama eğer tercih listenizde yer kaldıysa onları da listenize ekleyebilirsiniz. Bu tablolarda gösterilen başarı sırası ve taban puan gibi veriler geçen yılın verileridir. Yani bu yıl değişikliğe uğramış olabilirler de. Örneğin Makine bu yıl 90 bin’den değilde 70 bin’den veya 110 bin’den de alıyor olabilir. Bu yüzden “ya bunun başarısına benimki yetişmiyor” diyerek tercih listenizde boş yer bırakmayın, onları da ekleyin.

İndirdiğiniz tabloda bazı bölümlerin taban puanının ve başarı sıralarının olmadığını göreceksiniz. Bunun nedeni ya o bölüm yeni açılmıştır yada geçen yıl kontenjanı dolmamıştır. Bu yüzden bazı bölümlerin puan ve sıra bilgisi gösterilmez. Çünkü bu veriler geçen yıldan alınıyor.

Değerli arkadaşlar, bu yazım en azından bir yere yerleşeyim diyenler içindir. Çok yüksek not alanları ve sıralaması çok iyi olanları ilgilendirmez bu yazı. O kişilere zaten Üniversitelerden özel davet gidiyor evlerine mektup ile.

Bu arada okumayacağınız, devam etmeyeceğiniz bölümleri yazarak işgal etmeyin. Okumayacaksan neden başkasının yerleşmesini engelliyorsun oğlum? Adam gibi okula devam edeceksen tercih et. Bazı lavuklar rastgele tercih listesini dolduruyor, o okulda çıkıyor ve sonra bu adam “amaan o bölüm bana göre değil, ben anlamam” diyerek gitmiyor. Sonra ne oluyor? Bu hıyarın bıraktığı sıra yıl boyu boş kalıyor. Yani asıl gitmek isteyen ama yerleşemeyen bir kişinin hakkını yiyor. Sanırım 2015’de yada geçen yıl hatırlamıyorum tam, Erciyes Üniversitesi Grafik Tasarımı bölümünde 40 gibi bir kontenjan vardır, 40 kişi ile başlayan sınıf 3 ayda 8 kişi ile devam etti. En son 8 öğrenciyle devam ediyordu. Meslek lisesinden alakasız geçişleri aldılar bölüme sonuç bu.

Kategori:Genel

Tek Yorum

  1. Naim Naim

    Lan ne adamsın mk. 🙂 bu için başındakiler senin gibi anlaşılır anlatsa ben bile açıkta kalmam :d

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.